Projekt badawczo-rozwojowy
IB ACTRIS-PL – Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych w Polsce POIR4.2
dr hab. Iwona S. Stachlewska | Koordynator projektu na UW |
dr Łucja Janicka | Współwykonawca |
dr inż. Wojciech Kumala | Współwykonawca |
prof. dr hab. Krzysztof Markowicz | Współwykonawca |
mgr Patryk Poczta | Współwykonawca |
dr Dominika Szczepanik | Współwykonawca |
POIR 4.2 Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki, Inteligentny Rozwój
Lider projektu: Uniwersytet Wrocławski, koordynator: dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz
Koordynator na UW: dr hab. Iwona Stachlewska, prof. ucz.
W skład konsorcjum wchodzą: Instytut Geofizyki PAN, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski (lider), Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Dofinansowanie łączne: 11 616 598,24 PLN.
ACTRIS-PL IB powstał w celu dostarczania wysokiej jakości danych o tzw. krótkożyciowych składnikach atmosfery, zarówno pochodzących ze źródeł naturalnych, jak i antropogenicznych. ACTRIS-PL IB to odpowiedź na realnie istniejące zapotrzebowanie, gdyż procesy zachodzące w atmosferze odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zagrożeń społecznych i środowiskowych. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: jakość powietrza, zdrowie społeczeństwa, zmiany klimatu i produktywność ekosystemów. Stanowią one jednocześnie wyzwania, z jakimi należy się zmierzyć, wprowadzając zasady Europejskiego Zielonego Ładu.
Projekt dotyczy rozbudowy w kraju rozproszonej dużej Infrastruktury Badawczej do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych (IB ACTRIS-PL), która wpisuje się w ramy Europejskiej IB ACTRIS w ramach finansowania POIR4.2. Przy wykorzystaniu IB ACTRIS-PL przewidziane są do realizacji badania z zakresu fizyki i chemii atmosfery, w szczególności badania aerozoli i chmur technikami zdalnymi oraz badania aerozoli technikami in-situ i laboratoryjnymi. Jednocześnie do realizacji przewidziane są zadania łączące wymienione obszary, np. badanie interakcji aerozoli z chmurami, czy zastosowanie danych pomiarowych do modelowania stanu atmosfery w różnych skalach czasowo-przestrzennych. Jednym z głównych celów IB ACTRIS-PL jest włączenie części stacji do Europejskiej IB ACTRIS, będącej integralnym środowiskiem naukowo-badawczym zapewniającym wsparcie techniczne i kalibracje instrumentów przez Centra Tematyczne oraz Centrum Danych, z dedykowanymi serwisami dla użytkowników oraz narzędziami wizualizacji opartymi o technologie internetowe.
Przedsięwzięcie IB ACTRIS-PL zostało wpisane na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej w 2020 r., jednak od wielu lat Polska aktywnie uczestniczy w pracach Europejskiej IB ACTRIS, która od 2016 r. jest na Europejskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (ESFRI).
IB ACTRIS-PL, podobnie jak Europejska IB ACTRIS, to infrastruktura rozproszona, należąca do różnych instytucji prowadzących pomiary i badania we współpracy naukowo-badawczo-rozwojowej, zlokalizowana na stacjach - obserwatoriach rozmieszczonych na terytorium Polski, w możliwie optymalny przestrzennie sposób, zapewniający również kolokację z innymi infrastrukturami badawczymi (np. Europejską infrastruktura Integrated Carbon Observation System - ICOS), w celu najskuteczniejszego wykorzystania środków finansowych i synergii pomiarów.
IB ACTRIS-PL została zaplanowana do etapowej rozbudowy, z wykorzystaniem dofinansowania w ramach środków POIR 4.2, dotacji aparaturowych oraz projektów krajowych (NCN, NCBiR).
Obecnie istniejąca IB ACTRIS-PL jest na niewystarczającym poziomie w stosunku do standardów ACTRIS, z wyjątkiem stacji w Warszawie i Belsku (obie w woj. mazowieckim), które nie będą doposażone w ramach tego wniosku. Zatem projekt skupia się na pozostałych obszarach Polski, gdzie badania same w sobie są ogromną wartością i rozwiną istniejący potencjał instytucji badawczych, pozwalając tym samym na realizację celów badawczo-rozwojowych, jakie zostały postawione przed IB ACTRIS-PL.
Konsorcjum ACTRIS-PL tworzone jest przez jednostki naukowe i badawcze, które mają bogate doświadczenie w obszarach badań określonych w niniejszym dokumencie. w skład konsorcjum wchodzą: Uniwersytet Wrocławski, Instytut Geofizyki PAN, Uniwersytet Warszawski, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach.
- Papanikolaou C.A.,Papayannis A.,Gidarakou M.,Abdullaev S.F.,Ajtai N.,Baars H.,Balis D.,Bortoli D.,Bravo-Aranda J.A.,Collaud-Coen M., deRosa B.,Dionisi D.,Eleftheratos K.,Engelmann R.,Floutsi A.A.,Abril-Gago J.,Goloub P.,Giuliano G.,Gumà-Claramunt P.,Hofer J.,Hu Q.,Komppula M.,Marinou E.,Martucci G.,Mattis I.,Michailidis K.,Muñoz-Porcar C.,Mylonaki M.,Mytilinaios M.,Nicolae D.,Rodríguez-Gómez A.,Salgueiro V., Shang X.,Stachlewska I.S.,Ștefănie H.,Szczepanik D.M.,Trickl T.,Vogelmann H.,Voudouri K, 2024, Large-Scale Network-Based Observations of a Saharan Dust Event across the European Continent in Spring 2022, Remote Sensing, vol. 16(17), art. 3350, 0.3390/rs16173350
- Stachlewska Iwona S., 2022, What’s Suspended in the Atmosphere / Co widać w atmosferze, ACADEMIA - The magazine of the Polish Academy of Sciences, vol. No 3 (75) Turning Points / Przełomy, 16-19, 10.24425/academiaPAS.2022.143988, 10.24425/academiaPAN.2022.143460
- Stachlewska Iwona S., 2021, Dogłębne zrozumienie smogu drogą do skutecznego przeciwdziałania zjawisku! / A thorough understanding of smog is the way to effective action!, Raport TOGETAIR, vol. Section: AIR, Chapter: Smog and emissions from the municipal sector, 9, https://raport.togetair.eu/air