IGF


zdjęcie-Festiwal Nauki 2019 - Wieczór z nauką

Festiwal Nauki 2019 - Wieczór z nauką

Doroczny Festiwal Nauki w Warszawie to okazja nie tylko do wysłuchania wykładów czy udziału w lekcajch z naukowcami ale też - odwiedzenia laboratoriów, w których prowadzone są badania naukowe. 27 września 2019 pracownicy i doktoranci Instytutu Geofizyki zaprosili gości Festiwalu na wieczorne zwiedzanie pracowni i prezentacje nowoczesnych przyrządów pomiarowych.

Dr hab. Iwona Stachlewska, kierownik Laboratorium Pomiarów Zdalnych, prezentowała zwiedzającym lidar PollyXT - urządzenie pozwalające na pomiary i identyfikację znajdujących się w atmosferze cząstek aerozolu (np. zanieczyszczeń miejskich, dymów z pożarów, pyłu pustynnego...) z wykorzystaniem promieniowania laserowego o różnych długościach fali. Więcej o tym nowoczesnym przyrządzie przeczytacie w popularno-naukowym tekście na stronie Nauka o klimacie oraz artykule Engelmann i in. (2016). Lidar pracujący w naszym instytucie należy do międzynarodowej sieci pomiarowej EARLINET.

 

 

Najbardziej emocjonującym elementem wycieczki była, tradycyjnie, wizyta na dachu Wydziału Fizyki, gdzie znajduje się platforma pomiarowa mieszcząca instrumenty należące do Laboratorium Pomiarów Zdalnych oraz przede wszystkim Laboratorium Transferu Radiacyjnego. Na platformie prowadzone są pomiary podstawowych parametrów atmosferycznych (takich jak temperatura, wilgotność czy prędkość wiatru) ale głównym tematem prowadzonych tu badań jest promieniowanie i jego oddziaływanie z atmosferą oraz zawieszonymi w niej cząstkami (aerozolu i chmurowymi). Dr hab. Krzysztof Markowicz i mgr Justyna Lisok pokazali zwiedzającym także stronę internetową sieci PolandAOD, na której można śledzić wyniki prowadzonych u nas pomiarów (zakładka "Baza Danych"). 

 

 

Prof. dr hab. Szymon Malinowski i mgr Jakub Nowak wprowadzali gości w tajniki pomiarów zjawisk zachodzących w chmurach. Naukowcy i studenci związani z naszym instytutem mają możliwość udziału zarówno w pomiarach laboratoryjnych, z użyciem komory chmurowej jak i polowych, podczas których nasze instrumenty instalowane są na pokładzie samolotów badawczych (superszybki termometr) lub w lokalizacjach pozwalających na ciekawe obserwacje z poziomu ziemi (np. widoczna na zdjęciu rama świetlna wykorzytana m.in. w obserwatorium Schneefernerhaus na zboczu Zugspitze).

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia - link po prawej stronie!


Opublikowano dnia - 14 października 2019 12:29
Ostatnia zmiana - 14 marca 2023 21:06
Publikujący - Aleksandra Kardaś


Cofnij