IGF


zdjęcie-Festiwal Nauki 2019 - Sobotnie spotkanie z nauką

Festiwal Nauki 2019 - Sobotnie spotkanie z nauką

Chociaż Festiwal Nauki trwa cały tydzień, największym zainteresowaniem cieszą się zawsze atrakcje organizowane w czasie weekendów. Jak co roku, studenci i pracownicy naszego instytutu włączyli się do organizacji sobotniego spotkania z nauką na Wydziale Fizyki.

 

 

Podczas warsztatów plastycznych najmłodsi goście Festiwalu mogli poznać różne rodzaje chmur i samodzielnie wykonać ich wizualizacje z użyciem farb i innych materiałów plastycznych. Tych, którzy chcieli wejść z chmurami w bliższy kontakt, zaprosiliśmy także do Laboratorium Mechaniki Płynów, w którym produkujemy i badamy chmury w skali laboratoryjnej, z użyciem komory chmurowej czy specjalnej świetlnej ramy. Najwięcej radości sprawił gościom pokaz tworzenia chmury w butelce.

 

 

Studenci z Koła Naukowego Geofizyki UW przygotowali dla zwiedzających stanowisko, przy którym można było dowiedzieć się, jak fale sejsmiczne rozchodzą się w ośrodku i w jaki sposób są rejestrowane,  czym zajmuje się sejsmologia i czy badania geofizyczne prowadzi się tylko na Ziemi. Goście podziwiać mogli także modele sond kosmicznych InSight i New Horizons oraz obejrzeć pokaz wytwarzania prądu przez turbinę wiatrową.

 

 

Warsztatom i pokazom towarzyszyła seria wykładów. Dr hab. Krzysztof Markowicz opowiedział o badaniach koncentracji aerozolu atmosferycznego (zanieczyszczeń pyłowych, siarczanowych itp.) nad Polską i skutkach poprawy jakości powietrza dla lokalnego klimatu. Dr Aleksandra Kardaś, autorka Książki o wodzie, tłumaczyła gościom Festiwaluprocesy prowdzące do powstawania chmur, opadów, huraganów i efektu cieplarnianego. Temat chmur kontynuował profesor Szymon Malionowski, który w swoim wykładzie przedstawił zmiany, jakie zachodzą i będą zachodzić w zachmurzeniu w związku z postępującym globalnym ociepleniem (zainteresowanym tym tematem polecamy artykuł Przesunięte chmury w serwisie Nauka o klimacie). Dzień zakończył wykład Marcina Popkiewicza na temat popularnych mitów związanych ze zmianą klimatu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (link po prawej stronie) i odwiedzenia nas w przyszłym roku!


Opublikowano dnia - 21 października 2019 10:54
Ostatnia zmiana - 17 grudnia 2019 09:55
Publikujący - Aleksandra Kardaś


Cofnij