Wykład otwarty

prof. Marek Żukowski, Uniwersytet Gdański

Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda FUW

24 października 2022 10:30, ul. Pasteura 5

W poniedziałek, 24 października 2022 r. o godz 10.30 w sali 0.06 odbędzie się pierwsze w tym roku akademickim Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda. Wydział Fizyki UW gościć będzie profesora Marka Żukowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, który wygłosi wykład: "The 2022 Nobel Prize in Physics".

W tym roku nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana A. Aspectowi, J. F. Clauserowi, A. Zeilingerowi za badania nad splątaniem kwantowym. Splątanie kwantowe znajduje się centrum zainteresowania prof. Marka Żukowskiego od początku jego pracy badawczej. Wraz z A. Zeilingerem opublikował kilkadziesiąt artykułów. Pierwszy z nich ukazał się w 1985 roku. Ostatnia jak dotąd wspólna praca, zatytułowana "The essence of entanglement" pochodzi z października zeszłego roku i do dziś zdążyła zdobyć 59 cytowań. Podczas planowanego wykładu będzie okazja poznać dziedzinę fizyki, którą w tym roku doceniła Królewska Szwedzka Akademia Nauk, z unikalnej perspektywy.

Przed konwersatorium, od godz. 10, organizatorzy zapraszają tradycyjnie na nieformalne dyskusje przy kawie i ciastkach w holu przed salą 0.06.

Barbara Badełek
Jan Chwedeńczuk