Aktualności bieżące

FILTR

Publikacja

High-contrast lead-free pair of soft glasses for large numerical aperture imaging bundles

Stepien R., Cimek J., Pysz D., Kujawa I., Golebiewski P., Stepniewski G., Orlinski K., Buczynski R. and Kasztelanic R.

Sekretariat IGF, 13 sierpnia 2020 09:08

Profilowanie jakości powietrza w centrum Warszawy

Z dniem 22 lipca 2020 ruszyły pomiary struktury pionowej smogu w centrum Warszawy.

Sekretariat IGF, 22 lipca 2020 15:35

Publikacja

Strong coupling as an interplay of quantum emitter hybridization with plasmonic dark and bright modes

Rousseaux B., Baranov D.G., Antosiewicz T.J., Shegai T. and Johansson G.

Sekretariat IGF, 22 lipca 2020 11:44

Clouds as particles

Pawlowska H. and Shipway B.

Sekretariat IGF, 15 lipca 2020 09:31

Publikacja

Breach and recurrence of dissipative soliton resonance during period doubling evolution in a fiber laser

Wang Y., Su L., Wang S., Hua L., Li L., Shen D., Tang D., Komarov A., Klimczak M., Fu S., Tang M., Tang X., and Zhao L.

Sekretariat IGF, 8 lipca 2020 10:46

Publikacja

Supercontinuum generation in all-normal dispersion suspended core fiber infiltrated with water

Canh T.L., Hoang T.V., Van H.L., Pysz D., Long C.V., Dinh T.B., Nguyen D.T., Dinh Q.H., Klimczak M., Kasztelanic R., Pniewski J., Buczynski R., and Dinh K.X.

Sekretariat IGF, 8 lipca 2020 10:39

Publikacja

Numerical analysis of optical vortices generation with nanostructured phase masks

Nguyen H.T., Anuszkiewicz A., Lisowska J., Filipkowski A., Kasztelanic R., Buczynski R. and Krolikowski W.

Sekretariat IGF, 8 lipca 2020 09:57

Oferty pracy i stypendia

STYPENDIUM studenckie

w ramach projektu FNP TEAM-NET “Nanosensoryka i obrazowanie z wykorzystaniem efektów kwantowych – synergia szkła i diamentu dla zastosowań w biodiagnostyce nowej generacji”

Sekretariat IGF, 3 lipca 2020 09:22

Publikacja

Spatio-temporal discrimination of molecular, aerosol and cloud scattering and polarization using a combination of a Raman lidar, Doppler cloud radar and microwave radiometer

Wang D., Stachlewska I.S., Delanoë J., Ene D., Song X., and Schüttemeyer D.

Sekretariat IGF, 25 czerwca 2020 11:18

Publikacja

Effective dipolar polarizability of amorphous arrays of size-dispersed nanoparticles

Czajkowski K.M., Antosiewicz T.J.

Sekretariat IGF, 3 czerwca 2020 09:35

Publikacja

Ultrastrong coupling between nanoparticle plasmons and cavity photons at ambient conditions

Baranov D.G., Munkhbat B., Zhukova E., Bisht A., Canales A., Rousseaux B., Johansson G., Antosiewicz T.A. & Shegai T.

Sekretariat IGF, 2 czerwca 2020 10:53

Publikacja

Comets, sliding of surface dust

Kossacki K.J., Skóra G., Czechowski L.

Sekretariat IGF, 1 czerwca 2020 09:48

Publikacja

Ultrathin glass fiber microprobe for electroporation of arbitrary selected cell groups

Kulbacka J., Kasztelanic R., Kotulska M., Pysz D., Stępniewski G., Stępień R., Saczko J., Miklavčič D., Buczyński R.

Sekretariat IGF, 28 maja 2020 14:28

Publikacja

Temporal fine structure of all-normal dispersion fiber supercontinuum pulses caused by non-ideal pump pulse shapes

Rampur A., Spangenberg D.-M., Stępniewski G., Dobrakowski D., Tarnowski K., Stefańska K., Paździor A., Mergo P., Martynkien T., Feurer T., Klimczak M. and Heidt A.M.

Sekretariat IGF, 28 maja 2020 14:16

Instytut Geofizyki w projekcie COMPLETE

W ramach projektu COMPLETE Instytut Geofizyki gościł dwóch doktorantów zza granicy – Emmanuela Akinlabiego i Moeina Mohammadiego.

Aleksandra Kardaś, 26 maja 2020 10:14

Publikacja

Polarization-maintaining optical fiber with an anisotropic core compatible with the SMF-28 standard

Michalik D., Stefaniuk T., Kasztelanic R. and Buczyński R.

Sekretariat IGF, 25 maja 2020 11:53

Publikacja

Broadband self-switching of femtosecond pulses in highly nonlinear high index contrast dual-core fibre

Longobucco M., Astrauskas I., Pugžlyscd A., Pysz D., Uherek F., Baltuška A., Buczyński R., Bugár I.

Sekretariat IGF, 25 maja 2020 11:35

Grant

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 18, PRELUDIUM 18, SONATA 15

Do finansowania zostały zakwalifikowane

Sekretariat IGF, 20 maja 2020 09:02

Publikacja

Confronting the challenge of modeling cloud and precipitation microphysics

Morrison H., van-Lier Walqui M., Fridlind A., Grabowski W., Hoose C., Korolev A., Kumjian M.R., Pawlowska H., Shima S., van Diedenhoven B., Xue L.

Sekretariat IGF, 19 maja 2020 13:07

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy

17 maja, odszedł nagle nasz bliski kolega, wybitny naukowiec, wieloletni dyrektor Instytutu Geofizyki, członek-korespondent PAN, profesor Marek Grad.

Sekretariat IGF, 18 maja 2020 18:25