Seminarium fizyki litosfery i planetologii

Zastosowanie metod geofizyki stosowanej do wykrywania podziemnej infrastruktury

Mikołaj Zawadzki

Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski

21 stycznia 2022 13:00, on-line

Projekt "Abandoned Mine Mystery (AMMY)" prowadzony przez Koło Naukowe Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem Mikołaja Zawadzkiego oraz opieką merytoryczną mgr Michała Pisza oraz dr hab. Radosława Mieszkowskiego jest prowadzony od grudnia 2019. Ma na celu rekonstrukcję przy pomocy metod geofizyki stosowanej pozostałości infrastruktury kopalni głębinowej w Szklarach. Został dofinansowany ze środków Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz International Society for Archeological Prospection w ramach grantu ISAP Fund. Kopalnia niklu chryzoprazu i opalu w Szklarach na Dolnym Śląsku powstała pod koniec XIX wieku jako kopalnia głębinowa, a w latach 20 - tych XX wieku została przekształcona w kopalnię odkrywkową. Spowodowało to zniszczenie w dużym stopniu infrastruktury podziemnej. W latach 90 - tych z uwagi na wyczerpanie się złóż niklu wydobycie zostało zakończone. Od tego czasu pozostałości po kopalni popadają w ruinę. Podczas badań wykorzystano dwie metody - tomografii elektrooporowej (ERT) oraz metodę magnetyczną (został wykorzystany magnetometr protonowy należący do IGF FUW). Obie metody wykryły anomalie mogące wskazywać na obecność poszukiwanych pogórniczych obiektów. W niektórych miejscach anomalie wskazywały również na małe prawdopodobieństwo istnienia w danym miejscu kopalni głębinowej. Najważniejsze wyniki pomiarów zostaną przedstawione oraz szczegółowo omówione podczas seminarium.

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie wiadomości do dr hab. Konrada Kossackiego na adres Konrad.Kossacki@fuw.edu.pl