Wykład otwarty

ZAPYTAJ FIZYKA: "Od czarnych dziur do nowych zjawisk zależnych od czasu"

Wydział Fizyki UW

17 października 2024 18:00

ul. Pasteura 5, sala 0.03

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu „Zapytaj fizyka” - serii wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów, zaprasza w dniu 17 października o godz. 18:00 w sali 0.03 Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura 5 na spotkanie z prof. Michał P. Hellerem.

Profesor Michał Piotr Heller wykłada fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Gandawskim w Belgii. Ukończył Międzywydziałowe Studia Matematyczno-Przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2007 roku, gdzie trzy lata później obronił również doktorat. Przez ponad dekadę związany był z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Warszawie. Staże podoktorskie odbył w Holandii i Kanadzie. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Zofii Kowalewskiej co w połączeniu z udziałem w Leadership Academy for Poland pozwoliło mu zbudować prężną grupę badawczą w Instytucie Alberta Einsteina w Niemczech. Od 2022 roku pracuje w Gandawie, gdzie obecnie realizuje grant Europejskiej Rady Badawczej (ERC Consolidator Grant) dotyczący tematyki wykładu. W jego praktyce naukowej i pracy ze studentami dużą rolę odgrywa doświadczenie polskiej edukacji, w szczególności nauczanie przedmiotów ścisłych bazujące na rozwiązywaniu nieoczywistych problemów. W życiu prywatnym jest miłośnikiem podróży, rowerów, swoich kotów, kultury japońskiej i początkującym akwarystą.

W ramach wykładu „Zapytaj fizyka” prof. Heller opowie o wynikach swoich badań dotyczących zjawisk fizycznych charakteryzujących się nadzwyczaj silną zmiennością w czasie i spotykanych  zarówno przy wielkich (zderzenia jąder atomowych w akceleratorach RHIC i LHC) jak i niskich energiach (ultrazimne gazy atomowe). Wspólnym wykładnikiem tych rezultatów będą czarne dziury, które z jednej strony, w ramach teorii strun, będą narzędziem służącym do opisu ekstremalnych form materii, a z drugiej źródłem inspiracji na temat możliwych procesów zależnych od czasu.

Link: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/michal-p-heller/