Wykład otwarty

Prof. Enrico Pajer

Uniwersytet w Cambridge

5 września 2024 18:00, ul. Pasteura 5, Wydział Fizyki

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu „Zapytaj fizyka” - serii wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów, zaprasza w dniu 5 września o godz. 18:00 w sali 0.03 Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura 5 na spotkanie z prof. Enrico Pajer.

Enrico Pajer jest czołowym ekspertem w dziedzinie kosmologii i jej związków z teorią oddziaływań fundamentalnych. Jego praca ma na celu odkrycie podstawowych praw przyrody na podstawie obserwacji kosmosu. Po ukończeniu Scuola Normale Superiore w Pizie i uzyskaniu tytułu doktora z wyróżnieniem na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium, Enrico Pajer prowadził badania na uniwersytetach Cornell i Princeton. Następnie otrzymał stanowisko profesora na Uniwersytecie w Utrechcie, a w 2018 roku przeniósł się na Uniwersytet w Cambridge, gdzie obecnie jest profesorem fizyki teoretycznej.

Profesor Pajer wniósł istotny wkład w rozwój kosmologii: zaproponował modele inflacji kosmicznej, określił nowe sposoby analizy informacji z kosmicznego mikrofalowego tła, rozwinął nowe podejścia do analizy dynamiki wielkoskalowych struktur Wszechświata. Obecne badania profesora Pajera dotyczą kluczowych, otwartych problemów z zakresu kosmologii, grawitacji i fizyki kwantowej; pracę nad nimi łączy z nowoczesnymi osiągnięciami z fizyki cząstek elementarnych i matematyki.

Link: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/enrico-pajer/