IGF



Seminarium fizyki litosfery i planetologii

Sejsmiczność Legnicko Głogowskiego Okręgu Miedziowego – zastosowanie kompleksowego monitoringu sejsmologicznego do analizy silnych wstrząsów w kopalniach miedzi (kontynuacja)

dr Łukasz Rudziński

Zakład Sejsmologii, Instytut Geofizyki PAN, Warszawa

 

24 maja 2019 09:30, ul. Pasteura 5, sala B4.58

Sejsmiczność Legnicko Głogowskiego Zagłębia Miedziowego (LGOM) związana jest bezpośrednio z działalnością górniczą w zagłębiu. Każdego roku w LGOM rejestrowanych jest ponad 1000 zjawisk sejsmicznych o magnitudach powyżej M1.0. Część z nich jest nie tylko silnie odczuwalna na powierzchni przez okolicznych mieszkańców lecz przede wszystkim skutkuje tąpnięciami i zniszczeniami w wyrobiskach. Towarzyszą temu nierzadko wypadki masowe w tym śmiertelne. Dla lepszego poznania natury silnych wstrząsów z LGOM możemy zastosować różne sieci sejsmiczne położone w różnych odległościach od źródeł wstrząsów. Pozwala to na kompleksową analizę mechanizmów tego rodzaju zjawisk. W prezentacji oprócz informacji dotyczących rodzajów monitoringu, przedstawione zostaną wspólne cechy mechanizmów dla kilku ostatnich tąpnięć z Zakładu Górniczego Rudna w Polkowicach.

Uwaga! Sala B4.58 jest w nowym budynku Wydziału Fizyki (skrzyżowanie ulic Banacha i Pasteura). Dojście również od ulicy Pasteura. Windą proszę udać się na IV piętro i prawie do końca na południe (w stronę ulicy Banacha), po lewej stronie. Jej zaletą jest, że na kawę/herbatę będziemy mieli tylko 10 metrów.


Bieżące wydarzenia
Wydarzenia archiwalne