Wykład otwarty

Quantum atom optics using pair correlation measurements

prof. Chris Westbrook

Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda FUW

14 marca 2022 16:30, on-line

W najbliższy poniedziałek, 14 marca o godz. 16.30 odbędzie się Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda Wydziału Fizyki UW. Spotkanie będzie miało wyłącznie formę online (obowiązuje rejestracja).

Prof. Chris Westbrook z Laboratoire Charles Fabry de l'Institut d'Optique, Palaiseau, France, wygłosi wykład pt."Quantum atom optics using pair correlation measurements".

Atomowy kondensat Bosego-Einsteina powstaje, gdy powyżej pewnej krytycznej gęstości grupa atomów przyjmuje taki sam stan kwantowy i obsadza w sposób makroskopowy stan o najniższej dostępnej energii. Ponieważ do przejścia w stan kondensatu wymagana jest ultraniska temperatura, możliwość jego otrzymania nie wydawała się realna przez długi czas. Podczas wykładu dowiemy się jak otrzymuje się i jak bada kondensaty atomowe przy użyciu metod optycznych - w szczególności takich, jak korelacje pojedynczych fotonów.

Rejestracja:

• Osoby, które rejestrowały się na Konwersatorium 13.12.2021 lub 17.01.2022 NIE muszą się rejestrować.
  • Osoby te w dniu Konwersatorium otrzymają przypomnienie z linkiem pozwalającym na uczestnictwo w wykładzie.
  • Osoby, które nie uczestniczyły w poprzednich Konwersatoriach proszone są o rejestrację na spotkanie poprzez kliknięcie na link:
    Po zarejestrowaniu się otrzymają Państwo potwierdzenie e-mailowe z informacjami jak dołączyć do spotkania.
  • Zdecydowanie zalecamy, aby podczas rejestracji podawać służbowy, a nie prywatny adres email.
  • Zachęcamy do niepozostawiania rejestracji na ostatnią chwilę. Osobom rejestrującym się późno nie gwarantujemy dołączenia do spotkania o czasie.

Na nieformalne rozmowy zapraszamy od godz. 16.00

Z wyrazami szacunku,