Wykład otwarty

How physicists contributed to the development of computer science in Poland

prof. dr hab. Marek Hołyński

Polskie Towarzystwo Informatyczne

15 listopada 2021 16:30, ul. Pasteura 5, Sala 0.03

W najbliższy poniedziałek 15 listopada, o godz. 16.30 w sali 0.03 odbędzie się kolejne Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda Wydziału Fizyki UW. Naszym gościem będzie prof. Marek Hołyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, który wygłosi wykład:

"How physicists contributed to the development of computer science in Poland".

W ostatnich dekadach obserwujemy bardzo szybki rozwój technologii informatycznych i komunikacyjnych. Gdy zadajemy sobie pytanie o źródła tego rozwoju, to często myślimy o współczesnych globalnych gigantach technologicznych, którzy są dobrze rozpoznawani dzięki konsekwentnie budowanej pozycji w domenie komercyjnej. Konwersatorium przybliży nam początki internetu w Polsce, które miały charakter czysto naukowy, i były możliwe dzięki zaangażowaniu i pomysłowości naukowców z Wydziału Fizyki UW.

Na kawę, ciastka i nieformalne rozmowy zapraszamy od godz. 16.00.

Z wyrazami szacunku,

Barbara Badełek

Jan Chwedeńczuk

Jan Kalinowski

Jan Suffczyński

prof. Marek Hołyński (The Polish Information Processing Society)
"How physicists contributed to the development of computer science in Poland"

Polish computer science is over 70 years old. Physicists contributed significantly to its creation and development. This lecture presents the history of early computing in Poland since its inception at the Warsaw University's Faculty of Physics, first computers and following the expansion of the Internet with particular emphasis on the role that representatives of physical sciences played in these activities.