Wykład otwarty

Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda

Wydział Fizyki UW

8 maja 2023 11:00, ul. Pasteura 5, Sala 0.06

W poniedziałek, 8 maja 2023 r. o godz 11.00 w sali 0.06 odbędzie się Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda. Wykład zatytułowany:

"Galaxies in the early universe with the James Webb Space Telescope"

wygłosi dr Darko Donevski (Zakład Astrofizyki NCBJ, Warszawa & Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati, Triest).

W swoim wykładzie dr Darko Donevski omówi wyniki, które przyniósł pierwszy rok działania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Umieszczony w odległości około 1,5 mln km od Ziemi, o unikalnej konstrukcji, teleskop wykonuje zdjęcia kosmosu, których zarejestrowanie nie było dotąd możliwe. Jest w stanie pokazać jak wyglądał wszechświat ledwie setki milionów lat po Wielkim Wybuchu, kiedy zaczęły się tworzyć pierwsze gwiazdy i galaktyki. Wykład zapowiada się jako fascynujące poznawczo i atrakcyjne wizualnie wydarzenie.

Przed konwersatorium, od godz. 10.30, zapraszamy na nieformalne dyskusje przy kawie i ciastkach w holu przed salą 0.06.

Barbara Badełek
Jan Chwedeńczuk
Jan Kalinowski
Jan Suffczyński

Summary:

The James Webb Space Telescope (JWST) is the largest spacetelescope ever launched, and it is a giant leap forward in our quest to understand the universe. The JWST has already opened a new discovery space in extragalactic astronomy by revealing hundreds of distant galaxies rich in stars and dust. The detection of dust is particularly important, as dust grains host the production of molecular hydrogen, the primary fuel for star formation. As many of these gigantic galaxies are observed within the first 700 million years after the Big Bang, their abundance challenges theoretical models and opens many questions on the formation of matter in the early universe. In this colloquium, I will overview the first results and big science questions related to the origin of the most distant galaxies observed with JWST.