Seminarium fizyki litosfery i planetologii

Dwie metody określania zmiany jasności komety podczas jej wybuchu

dr Marcin Wesołowski

Kolegium Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk Fizycznych, Uniwersytet Rzeszowski; Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej Uniwersytetu Rzeszowskiego

4 marca 2022 13:00, on-line

Podczas referatu zostaną przedstawione dwa modele pozwalające określić zmianę jasności komety podczas jej wybuchu. Pierwszy model (A) związany jest z wpływem poszczególnych przekrojów rozproszeniowych na amplitudę zmiany jasności komety. Drugi model (B) związany jest z wzrostem powierzchni aktywnej sublimacyjnie podczas wybuchu. Na podstawie tych dwóch modeli określamy zmianę jasności komet w czasie wybuchu. Zakładamy że cząstki kometarne na których rozprasza się padające światło słoneczne składają się z lodu, pyłu lub wzajemnych ich połączeń. Dla tych pierwszych kluczowym czynnikiem jest określenie czasu życia ze względu na zachodzącą w comie sublimację lodu wodnego. Na podstawie przeprowadzonych symulacji możemy wysunąć hipotezę, że faza wybuchu komety trwa aż do momentu wyczerpania się znacznych ilości cząstek lodu w comie. W następnym etapie zachodzi powolny spadek jasności, którego poziom porównywalny jest do fazy z przed wybuchu.

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie wiadomości do dr hab. Konrada Kossackiego na adres Konrad.Kossacki@fuw.edu.pl