Wykład otwarty

Current state and future prospects of artificial intelligence

Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda

Wydział Fizyki UW

5 czerwca 2023 11:00, ul. Pasteura 5, Sala 0.06

W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. o godz 11.00 w sali 0.06 odbędzie się ostatnie w tym roku akademickim Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda. Naszym gościem będzie prof. Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wygłosi on wykład zatytułowany:

"Current state and future prospects of artificial intelligence"

Jesteśmy obecnie świadkami gwałtownego rozwoju dziedziny określanej mianem sztucznej inteligencji. Zmiany w praktycznie każdym obszarze naszego życia przywołują skojarzenia z rewolucjami technologicznymi takimi jak wynalezienie pisma lub druku. Rozwój dziedziny jest na tyle szybki, że daleko wyprzedza refleksję nad nim samym. Dlatego tak ważne jest rozumienie jak działają algorytmy sztucznej inteligencji, a także umiejętność spojrzenia na nie z krytycznym dystansem.

Przed Konwersatorium, od godz. 10.30, zapraszamy na nieformalne dyskusje przy kawie i ciastkach w holu przed salą 0.06.

Barbara Badełek
Jan Chwedeńczuk
Jan Kalinowski
Jan Suffczyński

prof. Włodzisław Duch, Nicolaus Copernicus University, Toruń

"Current state and future prospects of artificial intelligence"

Artificial intelligence systems based on neural networks have led recently to the development of numerous text-to-image applications, capable of generating hyper-realistic images, videos, and music. Pre-trained transformer algorithms, such as ChatGPT and other Large Language Models with billions of parameters, are now able to answer questions on any topic, generate new ideas, and pass final university examinations with high marks. I will show examples of a few such models, and talk about their capabilities and emergent properties. The ability of Large Language Models to recruit specialized software, including Wolfram language for mathematics, has greatly expanded the power of ChatGPT's, bringing us closer to Artificial General Intelligence.
How will this development impact scientific research? Will human intelligence be overtaken by artificial intelligence, and if so, how soon? Are machine consciousness and sentience possible?