Wykład otwarty

prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

21 listopada 2022 11:00, ul. Pasteura 5, sala 0.06

W poniedziałek, 21 listopada 2022 r. o godz 11.00 w sali 0.06 odbędzie się Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda. Naszym gościem będzie profesor Andrzej Kajetan Wróblewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wygłosi on wykład zatytułowany "70 years ago at Hoża 69". Profesor Wróblewski opowie o jednym z najważniejszych odkryć eksperymentalnych dokonanym w warszawskim ośrodku fizyki.

Przed konwersatorium, od godz. 10.30, zapraszamy na nieformalne dyskusje przy kawie i ciastkach w holu przed salą 0.06.

Serdecznie zapraszamy,

Barbara Badełek
Jan Chwedeńczuk
Jan Kalinowski
Jan Suffczyński

Andrzej Kajetan Wróblewski
70 years ago at Hoża 69

Exactly 70 years ago, in the autumn of 1952, two little-known employees of the University of Warsaw physics center at Hoża 69: an electrical engineer Marian Danysz, and a freshly promoted Ph.D. Jerzy Pniewski announced a surprising discovery that atomic nuclei may contain not only protons and neutrons but also quite mysterious entities called V-particles. It was the beginning of hypernuclear physics which became a flourishing branch of nuclear physics. As the last living witness of those events, I shall present some original documents and an account of what appeared to be the most important experimental discovery in the history of Warsaw university physics.