Seminarium fizyki litosfery i planetologii

470 kilometrów Polski za Neptunem. Tajemnicza słowiańska bogini Dziewanna w Układzie Słonecznym

mgr Patryk Iwanek

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego

26 kwietnia 2019 09:30, ul. Pasteura 5, B4.58

W 2010 roku astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli planetoidę 2010 EK139, która w ubiegłym roku decyzją Minor Planet Center otrzymała nazwę "Dziewanna" na cześć słowiańskiej bogini dzikiej przyrody, roślinności i życia. Odkrycia dokonano za pomocą polskiego teleskopu należącego do projektu OGLE, mieszczącego się w obserwatorium Las Campanas w Chile. Podczas prezentacji opowiem o projekcie OGLE, w ramach którego polscy astronomowie od prawie trzech dekad obserwują południowe niebo, każdej nocy mierząc jasność miliarda gwiazd. Przedstawię kierunki badań prowadzonych w ramach projektu oraz zaprezentuję najnowsze odkrycia, w tym odkrycie transneptunowej planetoidy "Dziewanna".

Uwaga! Sala B4.58 jest w nowym budynku Wydziału Fizyki (skrzyżowanie ulic Banacha i Pasteura). Dojście również od ulicy Pasteura. Windą proszę udać się na IV piętro i prawie do końca na południe (w stronę ulicy Banacha), po lewej stronie. Jej zaletą jest, że na kawę/herbatę będziemy mieli tylko 10 metrów.