Wykłady z fizyki w domu
W związku ze stanem pandemii odwołane zostały liczne wydarzenia promujące naukę, w których biorą tradycyjnie udział pracownicy i studenci Wydziału Fizyki a w szczególności Instytutu Geofizyki. Wszystkim stęsknionym za kontaktem z ciekawymi ludźmi i tematami polecamy w związku z tym nagrania wykładów popularnonaukowych z ostatnich lat.
Profesor Wojciech Grabowski podczas wykładu z cyklu "Zapytaj Fizyka".
W głąb (nie do końca) twardej Ziemi
Profesor Marek Grad specjalizuje się w fizyce litosfery. Zajmuje się przede wszystkim sejsmologią strukturalną, czyli badaniem skorupy i górnego płaszcza Ziemi z użyciem fal sejsmicznych – naturalnych i wzbudzanych przez badaczy. W swoim wykładzie w ramach cyklu Zapytaj fizyka tłumaczy, jak zbudowane jest wnętrze naszej planety i skąd to wiemy, jak przebiegają trzęsienia ziemi oraz jakie są ich przyczyny.
Globalne ocieplenie okiem fizyka
Profesor Szymon Malinowski zajmuje się fizyką chmur i opadów, turbulencją, modelowaniem numerycznymi i pomiarami zjawisk atmosferycznych. Wiedza o tym, jak działa ziemska atmosfera pozwala mu w prostych słowach przedstawić mechanizm odpowiedzialny za globalne zjawisko, które zmienia obecnie oblicze naszej planety – zmianę klimat. Z punktu widzenia fizyka to naprawdę proste!
Z głową w chmurach
Profesor Wojciech Grabowski jest specjalistą modelowania numerycznego – zjawisk zachodzących w chmurach, przepływach oraz ogólnie pogodzie i klimacie. Gościom Wydziału Fizyki opowiedział o tym, jak badamy fizykę chmr oraz czemu jest to ważna i fascynująca dziedzina wiedzy.
Z chmurami w laboratorium
Zjawiska zachodzące w atmosferze inspirują nie tylko pracowników naszego Instytutu! Dr Krzysztof Karpierz kierujący Pracownią Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW przygotował wraz zespołem niezwykle widowiskowy wykład. Było elektryzująco i świetlanie!
Zachęcamy także do oglądania pozostałych wykładów z cyklu Zapytaj fizyka.
Opublikowano dnia - 20 marca 2020 10:22
Ostatnia zmiana - 29 kwietnia 2020 15:15
Publikujący - Aleksandra Kardaś