IGF


zdjęcie-Jak płynie życie na statku badawczym? Przeprawa z Karaibów na Kanary

Jak płynie życie na statku badawczym? Przeprawa z Karaibów na Kanary

Młodzi naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN i Wydziału Fizyki UW niedawno wrócili z wyprawy przez Atlantyk niemieckim statkiem badawczym „Maria S. Merian”, wynajętym na potrzeby ekspedycji naukowej MSM112/2, będącej wspólnym międzynarodowym projektem grup badawczych z Universität zu Köln (Niemcy), Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (Królestwo Niderlandów), Max-Planck-Institut für Chemie (Niemcy), Hafencity University Hamburg (Niemcy), Bundesamt für Seeschifffahrt und Hydrographie (Niemcy), Instytutu Geofizyki PAN (Polska) oraz gościnnie Wydziału Fizyki UW (Polska).

Podczas rejsu przeprowadzony został szereg badań z zakresu biologii, oceanografii, meteorologii i fizyki atmosfery. Beata Latos z Instytutu Geofizyki PAN i Michał Ciuryło z Wydziału Fizyki UW, prowadzeni przez dr. Dariusza Baranowskiego, w trakcie rejsu zajmowali się pomiarami dolnej troposfery i górnego oceanu. Do badań wykorzystywali drona z oprzyrządowaniem, wypożyczonego z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW. Zbierane przez nich dane o właściwościach atmosferycznych aerozolu, chmur i gazów śladowych nad oceanem są niezwykle cenne, gdyż niewiele ekip badawczych na świecie wykonuje takie pomiary. Służyć one będą jako dane kalibracyjne dla teledetekcji satelitarnej oraz jako dane ewaluacyjne dla globalnego modelowania.

Atlantyk jest drugim co do wielkości oceanem na świecie i najmłodszym ze wszystkich oceanów. W zależności od punktu widzenia dzieli, bądź łączy, Eurazję i Afrykę z Amerykami. Jest pierwszym oceanem, przez który przepłynął statek i pierwszym, nad którym przeleciał samolot. Dla Beaty i Michała to również pierwszy przepłynięty w ich życiu ocean. Beata doktoryzuje się w Zakładzie Fizyki Atmosfery PAN. Interesuje się meteorologią tropikalną, szczególnie w Indonezji. Jest badaczką ekstremów pogodowych - powodzi, cyklonów tropikalnych i ulewnych deszczy. Michał z Wydziału Fizyki UW interesuje się geofizyką, w szczególności fizyką atmosfery. Chce poszerzać swoją wiedzę i doskonalić warsztat badawczy w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW w zakresie pomiarów atmosferycznych dolnej troposfery, w szczególności przy użyciu dronów.

Międzynarodowa ekipa badawcza ekspedycji MSM112/2, składająca się z zespołu biologów (12 osób), meteorologów (5 osób, w tym Beata i Michał) i oceanografów (2 osoby), wraz z załogą statku (23 osoby, w tym lekarz okrętowy), została zaokrętowana na „Maria S. Merian” 16. listopada 2022 roku. Planowany start rejsu miał mieć miejsce 17. listopada. Zarówno dla większości niemieckich badaczy, jak i załogi statku, był to kolejny rejs naukowy, ale nie obyło się bez małych perypetii w porcie w Kartagenie, związanych z odprawą celną badawczego ekwipunku (14 skrzyń ze sprzętem zespołu biologów) i ogólną awarią systemu elektronicznego, odprawiającego statki. W efekcie statek wypłynął z portu ze znacznym opóźnieniem, 19. listopada o godz. 00:08 UTC.

Trasa rejsu wiodła z portu w Kartagenie, wzdłuż wybrzeża kolumbijskiego i wenezuelskiego, pomiędzy wyspami „ABC” – Arubą, Curaçao i Bonaire, dalej St.Vincent and Grenadines i Barbados. Stamtąd statek wypłynął już na międzynarodowe wody Atlantyku. 5. grudnia o godz. 8:12 UTC, po 2,5 tygodniowym rejsie, „Maria S. Merian” zawinęła do portu w Las Palmas na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. Oczywiście przed wypłynięciem wszyscy uczestnicy wyprawy musieli dostać się najpierw do Kolumbii. W tym celu Beata i Michał wylecieli już 12. listopada z Warszawy do Londynu, by tam przesiąść się na samolot do Bogoty i dalej kolejnym samolotem dotrzeć do Kartageny.

Czytaj dalej (plik PDF)


Opublikowano dnia - 4 stycznia 2023 09:00
Ostatnia zmiana - 20 marca 2023 14:51
Publikujący - Dąbrówka Stępniewska


Cofnij