IGFWakacyjny przegląd prasy

W czasie wakacji temat pogody jest w centrum zainteresowania – chcemy wiedzieć, czy warunki sprzyjać będą plażowaniu, ile potrwa fala upałów oraz czy w porę zostaniemy ostrzeżeni o zbliżaniu się letniej burzy. Te i inne tematy komentowali tego lata w mediach nasi pracownicy.


Gorąco i sucho

Dlaczego maj i czerwiec były w Polsce takie suche? Związki pogody w Europie z globalną cyrkulacją atmosfery oraz różnicami w nagrzewaniu się tropików i okolic bieguna północnego tłumaczył profesor Szymon Malinowski w audycji Homo Science w radiu TOK FM. Nagrania są dostępne na stronie rozgłośni: część 1, część 2.

Zdjęcie przedstawia trzy osoby, kobietę z długimi włosami, starszego mężczyznę z brodą i w okularach oraz mężczyznę w średnim wieku.

Profesor Szymon Malinowski i twórcy audycji Homo Science:
Aleksandra i Piotr Stanisławscy.

Kolejne miesiące okazały się nie tylko suche ale też upalne. W wywiadzie dla dziennika.pl prof. Malinowski opowiedział o wpływie zmiany klimatu na częstość występowania fal upałów: "Być może za kilkanaście lat taka fala gorąca, jaką teraz mamy, to będzie przyjemny chłodek".


Ciągłość pomiarów - czemu jest tak ważna?

Duży niepokój badaczy atmosfery oraz wszystkich, których działalność zależy od warunków meteorologicznych, budzi w tym roku kondycja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przechodzącego poważne zmiany organizacyjne. Dlaczego podtrzymanie ciągłości pomiarów i sprawne działanie tej jednostki jest kluczowe dla funkcjonowania kraju, tłumaczył Gazecie prawnej dr hab. Krzysztof Markowicz. Artykuł można przeczytać online.

Zdjęcie przedstawia niebo z chmurami w kształcie kalafiorów

Letni widok z platformy pomiarowej na dachu Instytutu Geofizyki
Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.


Chmury tu, chmury tam…

Czy to w mieście czy na plaży, latem aż chce się patrzeć w niebo i podziwiać fantazyjne kształty, jakie tworzą na nim chmury. W audycji dla najmłodszych słuchaczy RDC, Pan od przyrody, dr Aleksandra Kardaś opowiadała o klasyfikacji chmur i o tym, co ich wygląd może mówić o zjawiskach zachodzących w atmosferze (nagranie na stronie).

W nowym cyklu serwisu Nauka w Polsce, Zapytaj naukowca, profesor Szymon Malinowski tłumaczył, co powoduje, że chmura przemieszcza się po niebie a także skąd biorą się białe ślady pozostawiane przez samoloty i czemu nie tworzą się już na pasie startowym.


Opublikowano dnia - 7 sierpnia 2018 12:12
Ostatnia zmiana - 7 sierpnia 2018 13:41
Publikujący - Aleksandra Kardaś


Cofnij