IGF



Praca licencjacka

Porównanie częstości występowania zaburzeń filmu łzowego u osób w różnych grupach wiekowych

Autor:

Promotor:

Instytucja promująca:

Rok:

Ewa Raczmańska

Jacek Pniewski, Karolina Żaglewska

Wydział Fizyki

2024

Praca zawiera przede wszystkim opracowanie wyników własnych badań, dotyczących występowania zaburzeń filmu łzowego w zależności od przynależności pacjenta do określonej grupy wiekowej. Omówione w niej zostały rodzaje oraz budowa filmu łzowego a także mechanizm jego wytwarzania. Opisane są zaburzenia i objawy dysfunkcji filmu łzowego a także metody leczenia tej choroby. Ze względu na istotę pracy znaczna jej część skupia się na omówieniu metod badania zaburzeń filmu łzowego zarówno użytych w badaniach własnych jak i pozostałych, które nie były w nich wykorzystane. Jako odniesienie do istniejących badań w tym zakresie został omówiony raport epidemiologiczny TFOS DEWS II.
Badana własne przedstawione w niniejszej pracy zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie pacjentów, przypisanych do podgrup ze względu na wiek i płeć. Przeprowadzone zostały z wykorzystaniem trzech metod badawczych - TBUT z fluoresceiną, testu Schirmera oraz kwestionariusza OSDI. Wyniki badań przedstawione są z wykorzystaniem analizy przeprowadzonej za pomocą programów Statistica 13 oraz Microsoft Office Excel.
Wyniki badań potwierdziły, że wzrost występowania objawów zespołu suchego oka, czyli zaburzeń filmu łzowego wzrasta wraz z wiekiem, ale jednocześnie nie można lekceważyć zagrożenia związanego z narażeniem młodych osób na czynniki środowiskowe takie jak długie korzystanie z komputerów smartfonów czy przebywanie w sztucznym świetle.


Cofnij