zdjęcie-Możliwość szkoleniowa dla władz publicznych: Jak wdrożyć najnowszą dyrektywę UE dotyczącą jakości powietrza atmosferycznego?

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Unia Europejska dokonuje zmian obecnie stosowanych norm jakości powietrza, tak aby lepiej dostosować je do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Toczące się dyskusje związane z zmianą obowiązującej dyrektywy w sprawie jakości powietrza obejmują najdrobniejsze cząstki (ultrafine particles - UFP), rozkład liczby cząstek (Particle Number Size Distribution - PNSD), sadze (BC), a także cząstki stałe (PM) w trybie online i offline oraz lotne związki organiczne (LZO), amoniak (NH3), potencjał utleniający (OP) i metan (CH4). Badaniem wspomnianych zanieczyszczeń powietrza zajmują się europejskie infrastruktury badawcze IAGOS, ACTRIS oraz ICOS, m.in. prowadząc pomiary ich stężeń z bardzo dużą precyzją. Sieci te oferują cenne i skuteczne wsparcie dla organów publicznych.

W ramach inicjatywy ATMO-ACCESS, obejmującej IAGOS, ICOS i ACTRIS we współpracy z unijnym projektem H2020 - RI-URBANS (projekt mający na celu zwiększenie możliwości monitorowania w zakresie oceny, prognozowania i ograniczania zanieczyszczeń powietrza w miastach), oferuje się szkolenie w zakresie wdrażania protokołów pomiaru wspomnianych parametrów jakości powietrza, zgodnie ze zaktualizowaną dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie jakości powietrza atmosferycznego

Niniejsze zaproszenie skierowane jest do organów publicznych zajmujących się oceną jakości powietrza, sporządzaniem raportów na temat poziomów zanieczyszczenia powietrza lub zajmowaniem się wpływem substancji zanieczyszczających powietrze na zdrowie i klimat. Stanowi ono wyjątkową okazję do zdobycia wiedzy i nawiązania kontaktu z ekspertami ds. jakości powietrza z europejskiej społeczności badawczej.

Udział w webinarach jest bezpłatny.

Ramowy program szkolenia:

Szkolenie zostanie zorganizowane w formie 2 sesji online, które odbędą się w październiku 2024 r.:

1) 4 października 2024 r., 10:00–13:00 EEST - Seminarium internetowe na temat UFP i PNSD;  Prelegenci: Xavier Querol, Andres Alastuey, Ondracek Jakub

2) 22 października 2024 r., 14:00-17:00 EEST - Seminarium internetowe na temat LZO, PM i BC; Prelegenci: Therese Salameh, Jean-Eudes Petit, Marco Pandolfi

Procedura aplikowania:

1. Zgłoś swoje zainteresowanie do 19 lipca poprzez niniejszy formularz online: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdSojDQapG583ao6KgFa4e7tCTP6RDavyT5xjzSJ-MQcmABVw/viewform?usp=sf_link
  2. Twoja aplikacja zostanie sprawdzona i wybrana przez Radę Dostępu Strategicznego ATMO-ACCESS.

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z biurem projektowym ATMO-ACCESS!

LINK: https://www.atmo-access.eu/training-opportunity-for-public-authorities-how-to-implement-the-revised-eu-ambient-air-quality-directive/

Opublikowano dnia - 12 lipca 2024 14:28
    Ostatnia zmiana - 12 lipca 2024 14:33