IGF


zdjęcie-Kampania pomiarowa w Kaliforni w ramach projektu MAGPIE/SHIMMER/SCARAT

Kampania pomiarowa w Kaliforni w ramach projektu MAGPIE/SHIMMER/SCARAT

Kolejna kampania pomiarowa w ramach projektu MAGPIE/SHIMMER/SCARAT zakończona sukcesem.

W dniach od 5 do 22 listopada 2024 doktorant mgr Michał Ciuryło oraz magistrant Bartosz Cybulski z Instytutu Geofizyki FUW uczestniczyli w kolejnej kampanii pomiarowej projektu MAGPIE/SHIMMER/SCARAT. W tym etapie pomiary realizowano w okolicach zatoki Monterey w Kalifornii, kontynuując badania rozpoczęte w zeszłym roku na Barbadosie.

Wkład Instytutu Geofizyki obejmował wykorzystanie ultraszybkich termometrów (UFT), które zostały zainstalowane na pokładzie samolotu CIRPAS DHC-6 Twin-Otter oraz na stacji naziemnej w laboratorium w Moss Landing. Eksperyment skupiał się na analizie oceanicznej warstwy granicznej i badaniu wpływu turbulencji atmosferycznej na propagację fal elektromagnetycznych. Podczas kampanii samolot wykonywał precyzyjne przeloty w oceanicznej warstwie granicznej, a na jego pokładzie znajdował się nadajnik fal podczerwonych. Te fale były odbierane przez kamerę umieszczoną w laboratorium naziemnym. Dane zebrane w ramach tego eksperymentu mają na celu pogłębienie wiedzy o mechanizmach turbulencji atmosferycznej, a w szczególności o ich wpływie na propagację fal elektromagnetycznych.

Zadania naszych badaczy obejmowały:

• instalację i utrzymanie czujników UFT na pokładzie samolotu i w laboratorium,

• kontrolę jakości danych,

• pomoc w innych działaniach, takich jak wypuszczanie radiosond.

Druga część kampanii odbyła się od 4 do 14 grudnia 2024. W tym czasie mgr Michała Ciuryłę i Bartosza Cybulskiego zastąpili dr inż. Wojciech Kumala oraz mgr inż. Stanisław Król. Nowy zespół kontynuował dotychczasowe zadania, wprowadzając jednocześnie modyfikacje, takie jak instalacja drugiego ultraszybkiego termometru na pokładzie samolotu.

Badania realizowane w ramach projektu MAGPIE/SHIMMER/SCARAT przyczyniają się do rozwoju teorii turbulencji atmosferycznej oraz mają potencjalne zastosowania w obszarach związanych z telekomunikacją i meteorologią.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych etapów projektu oraz wyników badań!


Opublikowano dnia - 20 grudnia 2024 16:32
Ostatnia zmiana - 20 grudnia 2024 17:37
Publikujący - IGF FUW


Cofnij