IGF



Inaugurujemy Środowiskowe Seminaria Fotoniczne

27 listopada 2024 odbędzie się pierwsze z cyklu Środowiskowych Seminariów Fotonicznych, organizowanych przez Wydział Fizyki UW we współpracy z polskim oddziałem IEEE Photonics Society (Institute of Electrical and Electronic Engineers) oraz PPTF (Polską Platformą Technologiczną Fotoniki).

Wydarzenie skierowane jest zarówno do naukowców, studentów, jak i przedstawicieli przemysłu. W jego trakcie słuchacze będą mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fotoniki. Gościem seminarium będzie prof. Piotr Lesiak z Politechniki Warszawskiej, który wygłosi wykład pt. „Zjawisko samoorganizacji materiałów wieloskładnikowych na bazie ciekłych kryształów w układach niskowymiarowych."

Fotonika, to dziedzina nauki i techniki, łącząca dokonania optyki, elektroniki i informatyki, wykorzystująca fotony jako nośniki energii lub informacji. Uznawana jest za jedną najważniejszych technologii przeszłości, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: od telekomunikacji, przez technologię żywności, obróbkę materiałów, optyczne zabezpieczenie dokumentów, aż po branżę kosmiczną – wyjaśnia prof. dr hab. Ryszard Buczyński z Instytutu Geofizyki, Wydziału Fizyki UW. Jest to dziedzina, która od lat prężnie rozwija się w Polsce, wśród najważniejszych ośrodków zajmujących się fotoniką znajdują się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, a także instytuty badawcze takie jak Instytut Chemii Fizycznej PAN czy Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki sieci badawczej Łukasiewicz. Do tej pory brakowało jednak wspólnej przestrzeni, w której polscy fotonicy mogliby się spotkać, podyskutować, wymienić doświadczeniami. – Ideą przyświecającą Środowiskowym Seminariom Fotonicznym jest integrowanie środowiska fotonicznego w Polsce, wymiana pomysłów, nawiązywanie kontaktów, a także generowanie nowych współprac zarówno na płaszczyźnie nauka-nauka, jak również nauka-przemysł – dodaje prof. Ryszard Buczyński, współtwórca koncepcji seminariów.

Seminaria, organizowane przez Wydział Fizyki UW we współpracy z polskim oddziałem IEEE Photonics Society (Institute of Electrical and Electronic Engineers) oraz Polską Platformą Technologiczną Fotoniki (PPTF) skierowane są zarówno do naukowców, studentów, jak i przedstawicieli przemysłu. Wydarzenia odbywać się będą cyklicznie, co miesiąc w środy. Seminarium potrwa około 1,5 godziny, w jego trakcie słuchacze będą mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fotoniki przedstawionymi przez ekspertów w danej specjalności badawczej. W trakcie wydarzenia przewidziane są dwie prezentacje: wystąpienie wysokiej klasy specjalisty w dziedzinie fotoniki (45 min), które poprzedzone jest wystąpieniem młodego naukowca (15 min). Po wystąpieniach przewidziana jest część networkingowa (30 min), w trakcie której uczestnicy będą mogli poznać się i swobodnie podyskutować przy pizzy. Pierwsze z cyklu seminariów odbędzie się 27 listopada 2024 o godz. 15:00 w sali B2.38 na Wydziale Fizyki UW. Podczas wydarzenia będzie można wysłuchać wystąpienia dr hab. Piotr Lesiaka, prof. Politechniki Warszawskiej, pt. „Zjawisko samoorganizacji materiałów wieloskładnikowych na bazie ciekłych kryształów w układach niskowymiarowych".

– Samoorganizujący się jednowymiarowy kryształ fotoniczny powstający w mieszaninie nanocząstek złota zawieszonych w nematycznym ciekłym krysztale może pozwolić na projektowanie i wytwarzanie regulowanych widmowo optofluidycznych urządzeń fotonicznych o szerokim zakresie strojenia. Ten proces jest całkowicie odwracalny i może być kontrolowany m.in. poprzez modyfikację średnicy kapilary, a okres obserwowanej struktury periodycznej waha się w zakresie od 10 do nawet 60 mikrometrów. Opisana struktura periodyczna charakteryzuje się wysokim kontrastem współczynnika załamania światła, gdyż współczynnik załamania zmienia się skokowo pomiędzy fazą nematyczną a fazą izotropową. To sprawia, że ten materiał jest dobrym kandydatem na jeden z elementów składowych systemów przeznaczonych dla obszaru widmowego średniej podczerwieni – wyjaśnia prof. Piotr Lesiak.

Wstęp na seminarium jest wolny. Zapraszamy!


Opublikowano dnia - 26 listopada 2024 14:00
Ostatnia zmiana - 26 listopada 2024 14:19
Publikujący - IGF


Cofnij