IGF


zdjęcie-Relacja ze spotkania badaczy turbulencji w Lille, 2024

Relacja ze spotkania badaczy turbulencji w Lille, 2024

Od 17 czerwca do 12 lipca odbywa się czwarta już edycja corocznych warsztatów i konferencji Lille Turbulence Program 2024 (LTP), organizowanych przez Laboratoire de Mécanique des Fluides de Lille (LMFL)– Kampé de Fériet we Francji. Specjaliści fizyki atmosfery z całego świata przybywają do Lille na 4 wakacyjne tygodnie, aby zaprezentować i omówić swoje działania, zastanowić się i zainicjować nowe kierunkibadań oraz współpracować nad eksperymentalnymi i numerycznymi bazami danych, dotyczącymi przepływów turbulentnych. 

W tym roku na spotkaniu w Lille Laboratorium Mechaniki Płynów Zakładu Fizyki Atmosfery IGF FUW reprezentują: Paweł Jędrejko, Jakub Nowak, Marta Wacławczyk i Szymon Malinowski. W pierwszych trzech dniach spotkania mają miejsce warsztaty o charakterze niewielkiej konferencji z wystąpieniami po 40 minut. Podczas warsztatów nasz zespół reprezentowali z wystąpieniami Jakub Nowak i Szymon Malinowski. Dalszą część programu stanowią bardziej nieformalne dyskusje i prezentowanie aktualnych wyników badań. Każdego popołudnia ma również miejsce jedno wspólne seminarium, podczas którego codziennie występuje inna osoba. Podczas tegorocznych seminariów występują Paweł Jędrejko i Marta Wacławczyk.

W trakcie konferencji uczestnicy mogą korzystać z zaplecza eksperymentalnego LMFL, w tym z 20-metrowego tunelu aerodynamicznego, w ramach platformy badawczej CONTRAERO Uniwersytetu w Lille. Zespół IGF FUW po raz pierwszy uczestniczył w LTP w zeszłym roku w składzie: Stanisław Król, Jakub Nowak, Marta Wacławczyk i Szymon Malinowski. Rozpoczęto wtedy  współpracę z Christosem Vassilicosem z Lille - gospodarzem i organizatorem LTP. Wspólne badania dotyczyły nowatorskiej analizy samolotowych pomiarów turbulencji, wykonanych w 2020 roku podczas kampanii EUREC4A, w której uczestniczyli wcześniej nasi naukowcy.

Wyniki analizy budżetu energii kinetycznej turbulencji z podziałem na poszczególne skale w reżimie płytkiej konwekcji, otrzymane na podstawie pomiarów z kampanii EUREC4A, przedstawił Jakub Nowak. Najważniejszym wnioskiem z przeprowadzonych badań jest stwierdzenie odmiennego charakteru turbulencji na różnych poziomach w atmosferze. Pomiary samolotowe były wykonywane na czterech charakterystycznych poziomach. Na dwóch niższych - przy powierzchni i w środku warstwy podchmurowej – obserwuje się turbulencję o cechach zgodnych z przewidywaniami teorii Kołmogorowa. Natomiast na dwóch wyższych - przy górnej granicy warstwy podchmurowej i przy podstawie chmur cumulus - przeciwnie, turbulencja wykazuje cechy nierównowagi, czego nie obejmuje klasyczna teoria.

Konsultacja naukowa:
dr Jakub Nowak

 


Opublikowano dnia - 17 czerwca 2024 12:00
Ostatnia zmiana - 26 czerwca 2024 11:06
Publikujący - Dąbrówka Stępniewska


Cofnij