Prof. Alper Kiraz z Koç University i prof. Ryszard Buczyński o współpracy i dalszych kierunkach rozwoju
W dniach 20 – 23 stycznia bieżącego roku w Instytucie Geofizyki FUW miała miejsce wizyta prof. Alpera Kiraza z Koç University w Istanbule, eksperta w dziedzinie optyki oraz inżynierii elektrycznej i elektronicznej, zaproszonego przez prof. Ryszarda Buczyńkskiego w ramach Programu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" działanie I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”. W ramach wizyty prof. Kiraz wystąpił na seminarium Zakładu Fotoniki IGF FUW, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z zakresu zastosowań optofluidyki i głębokiego uczenia w obrazowaniu biologicznym, czujnikach biologiczno-chemicznych i fotonice energetycznej.
Zainteresowania badawcze i aktualne projekty prof. Kiraza obejmują optofluidykę, spektroskopię/mikroskopię pojedynczych cząsteczek, manipulację optyczną i oprzyrządowanie biomedyczne. Prace jego zespołu z Koç University Optofluidics and Nano-Optics Research Laboratory, ukierunkowane są na rozwój nowatorskich urządzeń mikrooptycznych, optofluidycznych, czujników molekularnych i gazowych, optofluidycznych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej oraz koncepcji urządzeń mikroskopu konfokalnego.
W laboratorium prof. Kiraza wykorzystuje się następujące techniki: spektroskopię laserową, manipulację optyczną, optykę światłowodową, naukę o laserach, mikroskopię/spektroskopię pojedynczych cząsteczek, miękką litografię oraz mikrofabrykację. Ponadto wykorzystywane są różne narzędzia do projektowania elementów elektrycznych, optycznych i mechanicznych oraz techniki akwizycji danych. Dzięki ścisłej współpracy z Koç University School of Medicine, zespół prof. Kiraza ma również dostęp do różnych technik syntezy materiałów (np. przygotowanie aerożelu przy użyciu ekstrakcji nadkrytycznym CO2), biologii molekularnej (np. synteza białek fluorescencyjnych) i ablacji laserowej. Obecne projekty badawcze realizowane w laboratorium koncentrują się na trzech głównych obszarach: biofotonice, fotonice energetycznej i oprzyrządowaniu biomedycznym.
Zbieżności zainteresowań oraz kierunków rozwoju badań sprawiła, że prof. Alper Kiraz i prof. Ryszard Buczyńki nawiązali znajomość i współpracę 10 lat temu, podczas spotkania organizowanego przez GEBZE Institute of Technology and Bahcesehir University w Istanbule w grudniu 2014 roku, w ramach realizacji projektu COST Action TD1105 - European Network on New Sensing Technologies for Air-Pollution Control and Environmental Sustainability – EuNetAir. Akcja COST poświęcona była opracowywaniu innowacyjnych technologii czujnikowych na potrzeby kontroli jakości powietrza w Europie, w oparciu o innowacyjne podejście w zakresie nanomateriałów czujnikowych, czujników i urządzeń gazowych, bezprzewodowych systemów czujnikowych oraz obliczeń rozproszonych.
W ciągu ostatniej dekady, współpraca naukowa prof. Kiraza i prof. Buczyńskiego koncentrowała się na mikroskopii fluorescencyjnej, w szczególności na właściwościach obrazowania fluorescencji oraz mikroskopii z oświetleniem strukturalnym (structured illumination microscopy – SIM), przy wykorzystaniu obrazowodów (imaging bundles) wytworzonych w Zespole prof. Buczyńskiego. Charakteryzują się one dużą aperturą numeryczną i wysoką rozdzielczością a oparte są na parach miękkich szkieł o wysokim kontraście współczynnika załamania. Wynikiem prac nad obrazowaniem fluorescencyjnym były wspólne publikacje naukowe.
Aktualnie profesorowie Kiraz i Buczyński współpracują nad koncepcją laserów gazowych CO2 w oparciu o włókna światłowodowe puste w środku (hollow core fibers) oraz nad wykorzystaniem, opracowanych przez prof. Buczyńskiego, włókien nanostrukturalnych jako włókien wzmacniających w laserach światłowodowych. Rozważana jest również realizacja wspólnych projektów w zakresie rozwoju tzw. laserów światłowodowych dużej mocy (high-power fiber laser), jak również rozwoju pomiarów endoskopowych w celu monitorowania ruchu rzęsek. Złożony został również manuskrypt wspólnego artykułu, poświęconego zwiększeniu rozdzielczości i kontrastu w mikroskopii fluorescencyjnej opartej na obrazowodach przy użyciu generatywnych sieci współzawodniczących (generative adversarial network – GAN).
Konsultacja naukowa:
dr hab. Rafał Kasztelanic, prof. ucz.
Publikacje naukowe:
Buczyński R., Kiraz A., 2023, Enhancing Resolution and Contrast in Fiber Bundle-Based Fluorescence Microscopy Using Generative Adversarial Network – manuscript submitted
Linki:
https://medicine.ku.edu.tr/en/
https://kirazlab.ku.edu.tr/
https://mysite.ku.edu.tr/akiraz/
https://www.cost.eu/actions/TD1105/
http://www.eunetair.it/cost/documents/meetings.php?where=Istanbul
Opublikowano dnia - 29 stycznia 2024 09:00
Ostatnia zmiana - 29 stycznia 2024 14:37
Publikujący - Dąbrówka Stępniewska