zdjęcie-Nowa współpraca w zakresie superkomputerów zbliża Europę i Japonię

Nowa współpraca w zakresie superkomputerów zbliża Europę i Japonię

23 kwietnia 2024 roku w Paryżu odbyło się spotkanie inauguracyjne międzynarodowej grupy badaczy skupionych wokół The project HANAMI - HPC AlliaNce for Applications and supercoMputing Innovation, w którym stronę polską reprezentowali prof. dr hab. Hanna Pawłowska i dr Piotr Dziekan z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki FUW. The project HANAMI to trzyletnia współpraca obejmująca 14 europejskich instytucji badawczych, finansowana przez European High Performance Computing Joint Undertaking w ramach programu Horyzont Europa. Projekt ma na celu zwiększenie rozwoju i wydajności europejskich i japońskich aplikacji obliczeń wielkiej skali poprzez wykorzystanie wspólnych umiejętności i wiedzy społeczności naukowych w obu regionach. Projekt rozpoczął się 1 marca 2024 r. i będzie realizowany przez okres 36 miesięcy.

Europejskie i japońskie ośrodki badawcze będą wspólnie pracować nad rozwojem i optymalizacją aplikacji w różnych dziedzinach nauki, ze szczególnym uwzględnieniem symulacji klimatu, badań materiałowych i biomedycyny, opierając się i rozszerzając już ustanowioną współpracę naukową między oboma krajami. Wspólne działania europejskiego konsorcjum i japońskich instytutów badawczych połączą wiedzę specjalistyczną w celu opracowania aplikacji HPC poprzez projektowanie nowych modeli, optymalizację, rozwój i integrację nowych i ambitnych przepływów pracy i modeli w celu efektywnego wykorzystania systemów pre-exascale i exascale, wdrożonych lub już działających w Europie i Japonii.

The project HANAMI koncentruje się na zastosowaniach w dziedzinie modelowania klimatu i pogody, zastosowaniach biomedycznych i rozwoju nauki o materiałach, w odpowiednich obszarach badawczych, które mogą skorzystać z bliższej współpracy przy opracowywaniu aplikacji HPC. Głównym celem projektu będzie przenoszenie istniejących kodów oraz testowanie i ocena wydajności aplikacji na nowych architekturach obliczeniowych. Ułatwi on również europejskim naukowcom dostęp do zaawansowanych zasobów superkomputerowych, takich jak Fugaku w Japonii, a z kolei japońskim partnerom umożliwi dostęp do systemów EuroHPC.

Europejskimi partnerami HANAMI są (14): Project leader - Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA, Francja), Barcelona Supercomputing Center (BSC, Hiszpania), CINECA (Włochy), National Research Council of Italy (CNR, Włochy), Centre national de la recherche scientifique (CNRS, Francja), CSC - IT Center for Science (Finlandia), Forschungszentrum Jülich (FZJ, Niemcy), University of Stuttgart (USTUTT, Niemcy), Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology (ICN2, Hiszpania), Institute for Systems and Computer Engineering Technology and Science (INESC TEC, Portugalia), KTH Royal Institute of Technology (KTH, Szwecja), Deutsche Klimarechenzentrum (DKRZ, Niemcy), European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF, UE) i Uniwersytet Warszawski (UW, Polska).

Japońskimi partnerami HANAMI są (10): Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology (JAMSTEC), Kyushu University, National Institute for Environmental Studies, National Institute for Materials Science, Research Center for Advanced Science and Technology (RCAST), RIKEN, Tokyo Institute of Technology (TITECH), University of Tokyo, University of Tsukuba, and Yokohama University.

Osoby kontaktowe:

INESC TEC