IGF


zdjęcie-Klimatyczne ABC - nowy podręcznik zespołu „UW dla Klimatu”

Klimatyczne ABC - nowy podręcznik zespołu „UW dla Klimatu”

Serdecznie polecamy zapoznanie się z najnowszą pozycją Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu", pod redakcją naukową Magdaleny Budziszewskiej, Aleksandry Kardaś i Zbigniewa Bohdanowicza.  Podręcznik do kursu „Podstawy wiedzy o zmianie klimatu – perspektywa interdyscyplinarna”, zorganizowanego w ramach interdyscyplinarnej inicjatywy "UW dla klimatu", jest dostępny do pobrania dla wszystkich.

Podręcznik współtworzą badacze z różnych ośrodków akademickich: Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wspólne kompendium podstawowych zagadnień stworzyło 16 ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, takie jak fizyka, chemia, biologia, ekologia, ekonomia, psychologia oraz inżynieria.

Adresatami podręcznika są przede wszystkim studenci, zainteresowani podstawami wiedzy o zmianie klimatu, niezależnie od kierunku studiów oraz starsi uczniowie i nauczyciele. Poszczególne tematy „Klimatycznego ABC” łączą się z takimi obszarami wiedzy szkolnej, jak: fizyka, chemia, biologia z ekologią, geografia i wiedza o społeczeństwie.

Podręcznik podzielony jest na cztery części, przedstawiające mechanizmy globalnego ocieplenia (cz. 1), jego przyczyny (cz. 2), konsekwencje (cz. 3) oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu (cz. 4).


Opublikowano dnia - 11 stycznia 2021 11:02
Ostatnia zmiana - 3 marca 2021 08:48
Publikujący - Sekretariat IGF


Cofnij