IGFHistoria współczesnej fizyki klimatu i globalne ocieplenie: skąd wiemy jak działa klimat i jak rozumieć prognozy jego zmian?

Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego odbędzie się 4 czerwca 2018 r. o godz. 16:30 w sali 0.03 (budynek Wydziału Fizyki, ul. Pasteura 5).

Prof. Szymona Malinowskiego wygłosi wykład pt. ,,Historia współczesnej fizyki klimatu i globalne ocieplenie: skąd wiemy jak działa klimat i jak rozumieć prognozy jego zmian?’’.

Streszczenie wykładu:

Już w 1896 roku Svante Arrhenius opublikował całkiem dobre oszacowania zmiany temperatury naszej planety przy podwojeniu koncentracji CO2 w atmosferze. W 1965 roku grupa naukowców amerykańskich w oficjalnym dokumencie wysłanym do prezydenta USA Lyndona B. Johnsona ostrzegała przed niebezpieczną zmianą klimatu spowodowaną niekontrolowanym wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Na jakiej podstawie powstały te prace? Czy ich prognozy się sprawdziły? Co dalej z klimatem? Jak dziś powstają prognozy zmian klimatu, gdzie są ich mocne i słabe punkty? O tym opowiem podczas konwersatorium.

 

Przed konwersatorium, od godz. 16.00, zapraszamy jak zwykle na kawę i nieformalne dyskusje do holu przed salą 0.03.


Opublikowano dnia - 22 maja 2018 10:20
Ostatnia zmiana - 24 maja 2018 11:35
Publikujący - Sekretariat IGF


Cofnij

GALERIA ZDJĘĆ

Galeria-Historia współczesnej fizyki klimatu i globalne ocieplenie: skąd wiemy jak działa klimat i jak rozumieć prognozy jego zmian?