IGF


zdjęcie-Badania wzroku i okulary dla Ukrainy

Badania wzroku i okulary dla Ukrainy

Studenci i wykładowcy z Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów (ACKO) FUW badają wzrok i zaopatrują w okulary uchodźców z Ukrainy. "Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni przebadaliśmy ponad trzydziestu pacjentów, a liczba chętnych rośnie – mówi Klaudia Jeznach, studentka I roku studiów II stopnia na kierunku Optometria. "Naszym wkładem jest praca, poświęcony czas. Możemy zwiększać nasze umiejętności, a przy okazji komuś pomóc – dodaje Klaudia." Skąd pomysł na akcję? "Zdarza się, że osoby uciekające przed wojną w Ukrainie docierają do Polski bez okularów. Zapomniały je zabrać lub te zniszczyły się w czasie długiej podróży. Część trafiających do nas osób nie ma aktualnych badań albo zostały one wykonane nieprecyzyjnie." – tłumaczy dr hab. Jacek Pniewski, kierownik kierunków Europejskie Studia Optyki Okularowej i Optometrii (ESOOiO) oraz Optometria, który koordynuje działania wolontariuszy.

Badania przeprowadzane są w ACKO najczęściej w godzinach porannych albo późnym popołudniem. "Musimy pogodzić je ze studiami oraz pracą zawodową" – wyjaśnia Izabela Wąsik. Studenci kończąc czteroletnie studia uzyskują tytuł optometrysty i na piątym roku studiów (pierwszym magisterskich) zwykle pracują już w zawodzie. W razie potrzeby trudniejsze przypadki są konsultowane z wykładowczyniami – mgr Justyną Kiermasz i mgr Marleną Bobrowską, które są doświadczonymi optometrystkami. Na potrzeby akcji magistrantki i magistranci wykonują badania wzroku, natomiast ich młodsi koledzy i koleżanki, studiujący na studiach licencjackich, zajmują się oprawieniem soczewek, w ramach zajęć na pracowni optyki okularowej pod okiem wykładowcy, dr. Rafała Brygoły.

Akcja „Badania wzroku i okulary dla Ukrainy” odbywa się w ACKO FUW, przy ul. Pasteura 7 w Warszawie. Badanie trwa około 1 godziny. Zapisy odbywają się przez system rezerwacji elektronicznych
http://acko.asysto.pl oraz drogą mailową: acko@uw.edu.pl. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z dr hab. Jackiem Pniewskim z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, opublikowanego na stronie FUW 21.04.2022 https://www.fuw.edu.pl/informacja-prasowa/news7519.html 


Opublikowano dnia - 26 kwietnia 2022 10:00
Ostatnia zmiana - 9 maja 2022 09:21
Publikujący - Sekretariat IGF


Cofnij

GALERIA ZDJĘĆ

Galeria-Badania wzroku i okulary dla Ukrainy