Master of Science Dissartation
Application of the magnetic method to study the anthropogenic impact on the rock mass in the area of the former nickel, chrysoprase and opal mine in Szklary |
|
Author:Supervisor:Supervising institution:Year: |
Mikołaj ZawadzkiKonrad Kossacki, Szymon Oryński (IG PAN)Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski2023 |
Celem niniejszej pracy jest ocena przydatności pomiarów całkowitego pola magnetycznego oraz pionowego gradientu pola magnetycznego w środowiskowych studiach nad zanieczyszczeniami spowodowanymi przez materiały ferromagnetyczne. Problematyka badawcza opisana w niniejszej pracy dotyczy wpływu działalności górniczej na obszarze dawnej kopalni niklu, chryzoprazu i opalu w Szklarach na zanieczyszczenie środowiska przez substancje o własnościach ferromagnetycznych. Kopalnia ta działała od końca XIX wieku do lat 80. XX wieku, początkowo jako kopalnia głębinowa, a później jako kopalnia odkrywkowa. Jej wpływ na lokalne środowisko był negatywny ze względu na destrukcyjne metody wydobycia surowców, zwłaszcza niklu, oraz zanieczyszczenie gleb i wód odpadami kopalnianymi bądź hutniczymi.
Metoda magnetometryczna jest skutecznym narzędziem geofizycznym służącym do wykrywania minerałów o właściwościach ferromagnetycznych w glebie i wodzie. W przypadku obszaru Szklar, minerały te to głównie związki niklu, które występują w dużej ilości w górotworze. Powodują one anomalie dipolowe pola magnetycznego Ziemi wykrywalne za pomocą magnetometru.
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki pomiarów magnetometrycznych oraz ich interpretację w kontekście oceny zanieczyszczenia lokalnych wód i gleb. Istotnym zadaniem było rozróżnienie źródeł anomalii magnetycznych. Na podstawie wiedzy o charakterystyce geologicznej Sudetów, literatury poświęconej magnetometrii oraz danych pochodzących z innych pomiarów geofizycznych, wykazano z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że badane anomalie pola magnetycznego mają pochodzenie antropogeniczne i stanowią rezultat działalności górniczo-przemysłowej.
W przyszłości uzyskane wyniki mogą zostać wykorzystane w procesie rekultywacji obszaru kopalni w Szklarach, a także w prowadzeniu badań nad innymi obszarami górniczymi, wykorzystując podobną metodologię geofizyczną.