Kamera całego nieba (Whole Sky Camera)

Kamera całego nieba jest przyrządem służącym do monitoringu zachmurzenia. Umożliwia oszacowanie stopnia zachmurzenia oraz wyznaczenie rodzaju chmur. Przyrząd ten jest niezastąpiony w pomiarach radiacyjnych oraz fotometrycznych, gdyż pozwala obserwacje zachmurzenia blisko tarczy słonecznej. Jest więc pomocny w czasie analizy danych i wyznaczania własności optycznych atmosfery a w szczególności aerozoli.

Główną częścią kamery nieba jest aparat cyfrowy pozwalający na sterowanie z komputera. W przedstawionym przyrządzie wykorzystano aparat CANON CyberShot A75 bez karty pamięci oraz o matrycy 3.2 MP. Aparat umieszczony został w obudowie nad deklem samochodowym, który umożliwia obserwacje całego nieba. Rozwiązanie to chociaż jest bardzo tanie to daje zupełnie wystarczającą jakość zdjęć. Ze względu na dużą zmienność natężenia światła padającego na matryce aparatu związaną z obecnością Słońca wykorzystano ruchome ramie, które zasłania tarcze słoneczną. Rozwiązanie takie wymaga sterowania ruchem ramienia za pośrednictwem silnika krokowego oraz absolutnego enkodera służącego do odczytywania aktualnego położenia ramienia. Całość obsługuje mikrokontroler typu ATMEL połączony z zegarem oraz pamięcią EPROM.

Kamera całego nieba jest sterowane przy pomocy komputera wyposażonego w porty: szeregowy RS232 oraz USB. Za pośrednictwem tego pierwszego oraz np. programu Hiperterminal ustawiany jest data i czas oraz współrzędne geograficzne niezbędne do obliczania położenia Słońca. Przez port USB nawiązywana jest komunikacja z aparatem CANON w czasie której można ustawić kilka parametrów oraz pobrać aktualne zdjęcie. 

 

l

Przykłady obrazów nieba wykonanych w Strzyżowie 2006 roku.