Rozszerzenie sieci badawczej PolandAOD w ramach Uczniowskiej Badawczej Kampanii Klimatycznej
Badania wĹasnoĹci optycznych aerozoli atmosferycznych w ramach sieci PolandAOD bÄdÄ rozszerzone o obserwacje prowadzone przez uczniĂłw ok. 20-25 szkoĹach gimnazjalnych i Ĺrednich w ramach Uczniowskiej Badawczej Kampanii Klimatycznej projektu GLOBE. CzÄĹÄ edukacyjna Kampanii koordynowana jest przez Centrum Informacji o Ĺrodowisku GRID-Warszawa (http://www.gridw.pl/) w ramach projektu finansowanego ze ĹrodkĂłw Narodowego Funduszu Ochrony Ĺrodowiska i Gospodarki Wodnej.
Pomiary prowadzone przez uczniĂłw wykonywane bÄdÄ przy pomocy prostego fotometru sĹonecznego, ktĂłry nieodpĹatnie bÄdzie dostarczony do wybranych szkĂłĹ. Dodatkowo, uczniowie bÄdÄ wykonywali pomiary podstawowych parametrĂłw meteorologicznych: temperatura i wilgotnoĹÄ powietrza, ciĹnienie atmosferyczne oraz prowadzili obserwacje rodzajĂłw chmur oraz stopnia zachmurzenia, koloru nieboskĹonu oraz szacowali widzialnoĹÄ. Wyniki pomiarĂłw bÄdÄ przesyĹana za poĹrednictwem strony internetowej do koordynatora sieci PolandAOD, ktĂłrym jest Instytut Geofizyki WydziaĹu Fizyki UW. Strona internetowa umoĹźliwi wizualizacjÄ otrzymanych wynikĂłw, porĂłwnanie wartoĹci z innymi szkoĹami oraz analizÄ aktualnej sytuacji meteorologicznej i jakoĹci powietrza nad PolskÄ .
Do kogo skierowany jest projekt?
Projekt skierowany jest gĹĂłwnie do szkóŠuczestniczÄ cych w miÄdzynarodowym projekcie edukacyjnym GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment). Wynika to z faktu, Ĺźe w szkoĹach tych prowadzone sÄ pomiary i obserwacje atmosferyczne, ktĂłre czÄĹciowo bÄdÄ wykorzystywane w ramach niniejszych badaĹ. Nie jest to jednak warunek konieczny i do projektu mogÄ przystÄ piÄ szkoĹy z poza projektu GLOBE.
Dlaczego warto przystÄ piÄ do projektu?
Jednym z celĂłw projektu jest zbliĹźenie nauki do spoĹeczeĹstwa aby wykorzystaÄ potencjaĹ ludzi mĹodych i zaszczepiÄ w nim iskrÄ odkrywcy. Ponadto zmodyfikowanie programĂłw nauczania w szkole aby staĹy sie one bardzie atrakcyjne i mnie oderwane od rzeczywistoĹci. W zamian naukowcy oczekiwaÄ bÄdÄ pomowcy prowadzeniu monitoringu Ĺrodowiska naturalnego, ktĂłry pomoĹźe im rozszerzyÄ i uzupeĹniÄ prowadzone przez nich badania.
Cele naukowo-dydaktyczne
Uczniowie szkĂłĹ, ktĂłre przystÄ piÄ do projektu bÄdÄ mogli aktywnie wĹÄ czyÄ siÄ w badania naukowe dotyczÄ ce problematyki aerozolu atmosferycznego. BÄdÄ nie tylko prowadzili pomiary ale rĂłwnieĹź pogĹÄbiali swojÄ wiedzÄ w kierunku procesĂłw fizycznych i chemicznych z udziaĹem aerozoli oraz procesĂłw klimatycznych.
RozpoczÄcie projektu
Start projektu planowany jest na wiosnÄ 2013 r.
ZakoĹczenie projektu
Oficjalne zakoĹczenie Kampanii klimatycznej nastÄ pi latem 2014 r. jednak pomiary aerozolowe bÄdÄ mogĹy byÄ kontynuowane do odwoĹania.
Szkolenie nauczycieli
RozpoczÄcie projektu zostanie poprzedzone szkoleniem nauczycieli z zakresu prowadzenia pomiarĂłw fotometrem sĹonecznym, przesyĹania danych, analizy uzyskanych wynikĂłw. Projekt bÄdzie wspĂłĹfinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Ĺrodowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Badawczej Kampanii Klimatycznej. Mamy nadzieje, Ĺźe ze szkolenia powstanie materiaĹ filmowy, ktĂłry bÄdzie mĂłgĹ byÄ swobodnie dystrybuowany lub zostanie przeprowadzona transmisja live w internecie.
ZgĹoszenie do projektu
SzkoĹy zainteresowane przystÄ pieniem do projektu powinny przesĹaÄ formularz zgĹoszeniowy na adres: kmark@igf.fuw.edu.pl.
Kryteria wyboru szkoĹy do projektu
Ze wzglÄdu na ograniczone fundusze liczba szkĂłĹ, ktĂłre otrzymajÄ sprzÄt pomiarowy oraz liczbÄ przeszkolonych nauczycieli jest ograniczona do ok. 20-25. JeĹli bÄdzie wiÄcej zgĹoszeĹ kryterium wyboru szkoĹy bÄdzie podyktowane wzglÄdami naukowymi, a w dalszej kolejnoĹci aktywnoĹciÄ w projekcie GLOBE.
Co jeĹli szkoĹa nie zostanie wybrana do projektu?
JeĹli zainteresowanie uczestnictwem w programie przekroczy nasze oczekiwania to niezakwalifikowane szkoĹy bÄdÄ mogĹy zakupiÄ fotometr sĹoneczny lub wykonaÄ jego uproszczonÄ wersjÄ. Obecnie nie jest znana cena fotometru gdyĹź budowany jest prototyp urzÄ dzenia ale prawdopodobnie bÄdzie to kwota ok. 3-4 tyĹ zĹ. Ponadto, przewidujemy nagranie video umoĹźliwiajÄ ce nauczycielom i uczniom zapoznanie siÄ z tematykÄ badaĹ i sposobem prowadzenia pomiarĂłw.
Nagrody za aktywny udziaĹ w projekcie
Co roku najaktywniejsi uczniowie bÄdÄ mogli wziÄ Ä udziaĹ w kilku dniowym rejsie po BaĹtyku statkiem badawczym OCEANIA naleĹźÄ cym do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.